Wanowie

Wanowie- druga, obok Asów, grupa bogów. Ich pochodzenie nie jest znane, ale jak się zdaje, byli starsi od Asów. Patronowali płodności i bogactwu, a nadto posiedli znajomość czarów i sztukę jasnowidzenia. Zamieszkiwali swoją własną krainę- Wanaheim, tworzącą jedną z dziewięciu światów.Po wojnie z Asami zawarli z dotychczasowymi wrogami wieczyste przymierze, potwierdzone wymianą zakładnikó. W ten sposób Njörd wraz z dziećmi znalazł się w Asgardzie, a jego nadmorski pałac- Noatun, został przyłączony do niebiańskiego terytorium Asów. W dawnej ojczyźnie dopuszczalne były wśród Wanów seksualne związki między rodzeńswem, ale w nowej siedzibie uznano je za występne.

Najważniejsi bogowie to:

Njörðr - w mitologii Germanów północnych bóg spokojnego morza i jego zasobów. Opiekun kupców (przez to bóg bogactwa) i myśliwych. Był także odpowiedzialny za wiatry, zarówno morskie jak i lądowe. Należał do boskiego rodu Wanów, był ojcem Frejra i Freji.

Jego małżeństwo z olbrzymką Skadi, córką Thiassiego zakończyło się rozwodem, ponieważ ona chciała mieszkać w górach, a on nad morzem w swoim pałacu Noatun. Mit ten uważa się za personifikacje rozdziału skandynawskiej pory letniej od zimowej.

Pod koniec epoki wikingów jego znaczenie zmalało na korzyść Freya.

Znany też jako: Njord, Njerd, Njordhr, Njordr

300px-Nj%C3%B6rd%27s_desire_of_the_Sea.jpg

Frejr (także Frej, Frey, Freyr, Yngwe) - bóstwo falliczne z rodu Wanów, bóg urodzaju, roślinności, pokoju, płodności, bogactwa i radości, syn Njördhra i Skadi (albo nieznanej z imienia siostry Njörda), brat Frei. Władca świetlistych Alfów, jego małżonką była uosabiająca ziemię Gerda.

W święto Jul składano mu ofiary z dzika i konia. W religii germańskiej koń związany był przede wszystkim z tym bogiem i odgrywał dużą rolę w kultach urodzaju i płodności o jednoznacznie fallicznym charakterze.

freyr.jpg

Freja, Freyja - bogini nordycka należąca do wanów asgardskich, bliźniacza siostra Frejra. Była bóstwem wegetacji, miłości, płodności i magii. Ponadto patronowała wojnie, 1/2 poległych wojowników podlegała jej władzy. Jej mężem był Od (letnie słońce), córkami Hnoss ("skarb") i Gersimi ("klejnot").

Wg mitów uważana za najpiękniejszą z bogiń, jej obecność na Asgardzie gwarantowała innym bóstwom szczęśliwe życie. Jej atrybutem był złoty naszyjnik Brisingamen, za którego otrzymanie oddała się czwórce karłów - Brisingów. Freja posiadała też drugi naszyjnik, Hildiswin, wykuty przez dwóch braci — Daina i Nabbiego, krasnoludzkich złotników. Często towarzyszyły jej małe białe koty, które powoziły jej rydwanem. Wyobrażano ją często jako postać otoczoną okrągłym pierścieniem, który przedstawiał jej naszyjnik i symbolizował płodność.

Jest ona boginią, której poświęconych jest najwięcej mitów, zazwyczaj jednak stanowi ona w nich przedmiot pożądania olbrzymów, bogów i ludzi. Jej kult utrzymywał się do XIII wieku, a wiele jej atrybutów przypisano w Skandynawii Matce Boskiej.

Od jej imienia w wielu językach germańskich pochodzi nazwa piątego dnia tygodnia: friday, Freitag – dzień Frei).

Freja była najpiękniejszą boginią. To ona była przyczyną dla której olbrzymy zaatakowały Asgard. Wystarczała chwila patrzenia się w nią aby się w niej zakochać. Gdy Freja miała poślubić Oda, Odyn przemienił się w Oda i się z nią ożenił. Odyn przemieniony w Oda wyjechał na wojnę i długo nie wracał. Freja płakała za nim złotymi łzami. Po wojnie z Asami Freja, jej brat i jej ojciec udali się do Asgardu, gdzie Freja została jedną z najważniejszych bogiń. Freja bardzo pragnęła naszyjnika Brisingamen, dla którego spędziła cztery noce z karłami Alfriggiem, Dwalinem, Berlingiem i Grerem. Kiedy powróciła do Asgardu, Odyn oskarżył ją o skalanie boskości, skoro zgodziła się na taką cenę za naszyjnik. Za karę zmusił ją do rozpętania wojny w Midgardzie. Freja i Odyn podzielili później między sobą poległych na polu walki.

Freja często przybierała postać sokoła. Posiadała swój pałac, Folkwang w Asgardzie. U stołu wojowników Walhalii miała miejsce równe Odynowi. Posiadała moc zmieniania ludzi w dziki.

Atrybuty Frei:

* złoty naszyjnik Brisingamen
* złoty naszyjnik Hildiswin
* szata z sokolich piór
* powóz zaprzężony w uskrzydlone koty.

Jej imię oznacza Pani.

freyjaja.jpg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License